Save $400 on School Lunches This Year!

These days in America, it seems that everyone is so busy that preparing school lunches is liable to push a typical mom right over the edge. When you have to choose between making school lunches or spending that extra 15 minutes in bed, it seems like buying ready made lunches at the store is a no-brainer, but your budget doesn’t agree. The average mom packs $2.00 worth of pre-packaged goodies into each lunch she sends to school with her kids. (That works out to $720 for 2 kids.) What mother hasn’t wondered if those lunches are even getting eaten? Here are some tips from LivingOnADime.com for things you can do in 30 minutes or less on the weekend to make those school lunches a snap!

  • Those snack bags of munchies cost a lot! Make your own by pre-packaging chips, pretzels, animal crackers and other snack items into sandwich bags on the weekends. (Have the kids help!) Store them in a big container or basket and just throw them in the lunch box in the morning.
  • Let the kids create their own Pizza lunch kits– Toast bread and cutout little circles with a biscuit cutter. Add small containers of pizza sauce, cheese, and other toppings.
  • Make fruit gelatin and pudding and put in small plastic containers for the week. Make a large batch of granola bars, cookies, pumpkin bread, banana bread or muffins. Divide them into zip top sandwich bags and freeze so that you can grab one or two when needed.
  • Brownie bites are simple to make.  Bake brownie mix in mini-muffin pans and put three “brownie bites” in a sandwich bag for each child’s lunch. They freeze well too!
  • Fill thermos (not glass) half full with juice the night before and freeze. In the morning, remove from freezer and fill the rest of the way. The juice will be cold when the kids are ready to drink it and it keeps their food cold too.
  • Clean vegetables, slice into pieces and bag. Preparing a weeks worth of veggies at a time for lunches and snacks saves money and time.
  • Purchase cheese in blocks, cut into pieces and put in sandwich bags.
  • Save napkins, catsup and mustard packets you get from take-out. Use in lunches.

Before you make another peanut butter and jelly sandwich, check out www.LivingOnADime.com for more recipe ideas.

Jill Cooper and Tawra Kellam are frugal living experts and the editors of http://www.LivingOnADime.com . As a single mother of two, Jill Cooper started her own business without any capital and paid off $35,000 debt in 5 years on $1,000 a month income. Tawra and her husband paid off $20,000 debt in 5 years on $22,000 a year income. Tawra and Jill are the authors of several frugal living ebooks,including Dining On A Dime, Groceries On A Dime, and Penny Pinching Mama.


Share Your Thoughts

*

Disclaimer & Disclosure Opinions expressed by contributing authors, commenters and reviewers are solely the responsibility and opinion of the author and do not necessarily represent the views of Menus4Moms.com. Menus4Moms.com contains outbound links to websites offering resources related to cooking or the home. Menus4Moms.com may be offered compensation for these links, either in the form of commissions or flat advertising fees. [ Read more ]